Mекушци (Мollusca) са освртом на мекушце Србије

Мекушци су водене, ређе копнене животиње које припадају једној од најразноврснијих група животиња на планети, са најмање 60.000 живих врста.

Ова група укључује познате организме као пужеви, хоботнице, лигње, дагње, шкољке, и остриге.

Свака класа мекушаца има посебан план грађе, али све класе имају заједничке следеће особине:
• билатерално су симетрични организми;
• тело има се састоји од: главе, утробне кесе, плашта, стопала и љуштуре;
• нервни систем је ганглионеран;
• крвни систем је отвореног типа;
• целом је слабо развијен и налази се само око срца и полних жлезда;
• екскреција се врши метанефридијама, које крајње производе метаболизма из целома одводе у плаштану дупљу;
• дишу помоћу шкрга [шкржни филаменти са трепљама], плућа или целом површином тела.

Severnopacificki dzinovski oktopod

Мекушци су раздвојених полова или хермафродити. Развиће је код неких директно, а код неких са метаморфозом. Код примитвних мекушаца постоји ларва типа трохофоре, а код осталих ларва је нешто сложенија и означена је као велигер. Код копнених пужева и главоножаца развиће је директно, ларвалног стадијума нема.

Интересантно је да мекушци расту током целог живота.

У оквиру групе мекушаца рзликујемо 7 класа:
• Aplacophora- безљуштураши,
• Monoplacophora -једнољуштураши,
• Poliplacophora -многољуштураши,
• Scaphopoda -копоношци,
• Cephalophoda - главоношци,
• Bivalvia- шкољкаши,
• Gastropoda-пужеви

Током дугогодишњих истраживања, утврђено је да су мекушци широко распрострањени у Србији.
Врсте које се истичу су Unio pictorum-сликарска шкољка, Unio crassus- речна шкољка, Balea perversa -вретенце, Helix aspersa- баштенски пуж, Helix leucorum- шумски пуж, Helix pomatia-виноградарски пуж.

Занимљиви примерци у свету

Плавопрстенаста хоботница

Plavoprstenasta hobotnica

Ова мала хоботница уме баш да се ражести. Сматра се да је једна од најотровнијих животиња на свету. Живи у плимским областима од Аустралије до Јапана и људи их често срећу док ходају у води за време плиме. Ако станете на њу, ујешће. Њихов отров нема противотров и може убити човека у року од неколико минута.

Октопод имитатор

Oktopod imitator

Октоподи имитатори немају такву способност мењања боја као нека друга створења на листи, али поседују другу импресивну способност: прилагодиће свој облик различитим рибама и, у неким ситуацијама, чак зна да копира највећег непријатеља неке грабљивице. На овој слици, он имитира рибу шкорпиона, иверка и, да би отерала чешљоустку, морску змију.

Мекушци су од општег значаја у прехрамбеним ланцима и као чланови екосистема. Одређене врсте су од директног или индиректног комерцијалног и чак медицинског значаја за човека. Мекушци се такође сматрају одличним еколошким, показатељима, њихов статус пружа поглед на здравље читавих екосистема
Многе врсте мекушаца се од давнина користе у исхрани људи и сматрају се посебним деликатесима. Међу њима посебно место заузимају, виноградарски пуж, шкољке остриге и дагње а од главоножаца лигње,сипе и хоботнице.

Биографија

Зовем се Емина Ивковић, рођена сам 02.12.1990 године у Пожаревцу.Завршила сам основну школу "Вељко Дугошевић" у Браничеву и Економску школу-смер економски техниичар у Кучеву.
Дипломирала сам на ВТШСС у Пожаревцу, на смеру Екологија 2013. год.

Преузмите комплетан текст дипломског рада