Пројектовање ветрогенератора мале снаге
- У Фокусу
- Датум последње измене среда, 30 април 2014 09:45
- | Прегледа: 3706
Без енергије нема живота, а све већа употреба енергије представља опасност нашој планети! Један од облика енергије који свакодневно користимо је електрична енергија. Она се највише добија сагоревањем фосилних горива у термоелектранама.
Због ограничене количине ових ресурса, а и због значајног загађења Земљине атмосфере јавља се потреба за новим, алтернативним изворима енергије. Један од таквих извора енергије је ветар.
Уређаји који се користе за претварање енергије ветра у механичку енергију називају се ветрењаче. Током 19. века масовно су коришћене у Холандији, Данској и САД за покретање млинова, стругара или пумпи за воду.
Прву ветрењачу за производњу електричне енергије (тј. ветротурбину – постројење за електромеханичку конверзију енергије ветра) је израдио проф. Џејмс Блајт (JamesBlyth) са Андерсон колеџа у Глазгову (Шкотска) јула 1887.Крајем исте године, у Кливленду (САД) Чарлс Бруш (CharlesBrush) израђује ветрогенератор снаге 12KW. Од тада па све до данас развој ветрогенератора је имао успоне и падове. Тренутно најјачи ветрогенератор је Енеркон E-126 (Немачка)снаге 7.58MW.
![]() |
![]() |
Чарлс Брушов ветрогенератор (1887)
|
Енеркон E-126 (2011)
|
При пројектовању ветрогенератора првенствено треба сагледати његов рад, теоријска ограничења која се при томе намећу (на пример максимално искоришћење енергије ветра) и физичке процесе који се одвијају приликом претварања енергије ветра у обртну кинетичку енергију елисе. Познавањем закона ових процеса омогућено је постављање математичких израза који их описују, а неопходни су за његово пројектовање.
На основу познавања закона физичких процеса и на основу полазних података (број лопатица, просечна брзина ветра) врши се прорачун који обухвата: димензионисањелопатица наосновуаеродинамичкихкритеријума, прорачункарактеристика (снаге, коефицијента, сила) и димензионисање преносника (одређивање геометриских величина вратила, и зупчаника). У циљу аутоматизације, прорачуна је изведен у Excel-у, који припада софтверском пакету Microsoft, а његова примена важи само при пројектовање ветрогенератора мале снаге. На основу добијених параметра извршен је просторни приказ ветрогенератора у софтверском пакету Catia као и цртање техничке документације нестандардних делова.
Основне техничке карактеристике пројектованог ветрогенератора су:
- Тип ветрогенератора: са хоризонталном осом ротације генератора
- Номинална снага генератора: 5KW
- Број лопатица: 3 комада
- Материјал лопатица: композит
- Аеропрофили лопатице: NACA 4418, NACA 4412, NACA 4409
- Дужина стуба: 12m
- Број обртаја елисе: 450 о/min
- Спољашњи пречник елисе: 7,5 m
- Просечна брзина ветра у години: 8m/s
- Максималнадозвољена брзина ветра: 25 m/s
- Тип преносника: једностепени редуктор са цилиндричним еволентим зупчаницима са косим зупцима
- Број зубаца цилиндричног зупчастог пара са косим зупцима: Z1=37 Z2=18
- Материјал зупчаника: челик за побољшање C45E
- Радни век зупчаника: Lh =30000 h
- Радни век лежаја: Lh =10000 h
- Материјал вратила: конструктивни челик E360
- Маса кућишта ветрогенератора са компонентама: ≈150 kg
Биографија
Милан Предраг Васић је рођен 09.12.1991. године у Црљенцу код Пожаревца. У родном месту завршава основну школу "Милисав Николић", а затим уписује Техничку школусадомом ученика"Никола Тесла" у Костолцу – смер: машински техничар за компјутерско конструисање. Након матуре, школовање наставља у Високој техничкој школи струковних студија Пожаревац, на смеру: пројектовање применом рачунара, где је дипломирао 2013. године као студент генерације.
Преузмите комплетан текст дипломског рада